עלם - מי אנחנו
03-6477898
לקבלת ייעוץ
סיוע זה אינו מהווה תחליף לטיפול נפשי או ייעוץ משפטי. מידע על מרכזים טיפוליים מופיע תחת קטגוריית אודות- סניפים.
המענה במייל הינו חסוי ואנונימי. יחד עם זאת במקרים הבאים, על פי חוק, לא נוכל להבטיח סודיות:
 • פגיעה מינית בידי אחראי על הקטין: הכוונה לאדם הנמצא בקשר כלשהו הגורם לקטין להיות תלוי בו, כמו: הורים, אחים גדולים, דודים. חוג, פנימייה, קייטנה, או כל מסגרת בה שוהים ילדים.
  האפשרי.
 • פגיעה מינית או הטרדה מינית בבית הספר או במסגרת חינוכית: פגיעה של ילד בילד במסגרת ביה"ס, 
 • אם נחשוב שאת/ה מתכוונ/ת לפגוע באופן חמור באדם אחר או לבצע פשע.
   
בכל המקרים הללו לא נוכל להבטיח סודיות אך נעשה הכל כדי להתחשב בך ובטובתך האישית. 
אם קראת ומקובל עליך מה שכתוב כאן – אפשר להיכנס ושלוח לנו מייל ואנu נענה בהקדם האפשרי.

 

מי אנחנו
"...בהתחלה הייתי מאוד מבולבל. ידעתי שעשיתי משהו לא טוב, אבל אמא כל הזמן אמרה לי ש"כלום לא קרה". ואני ידעתי שכן קרה... בסוף עזרו לי פה וגם לאמא שלי, אז למדנו גם למה באמת זה נקרא פגיעה, ואיך לא לעשות את זה יותר. הכי טוב היה שאמא שלי ואני למדנו לדבר אחד עם השני..."
ר' בן 9, מטופל במרכז לקטינים פוגעים מינית.
 
תחום פגיעות מיניות  החל דרכו בשנת 1994, וכולל טיפול בקטינים בעלי התנהגויות מיניות פוגעות וטיפול בנפגעי תקיפה מינית. המרכז לטיפול בקטינים בעלי התנהגויות מיניות פוגעות הוקם בשנת 2000 על ידי עמותת עלם וד"ר טליה אתגר בשיתוף עם משרדי הרווחה והחינוך, ומספק מענה לילדים מתחת לגיל 12, גיל האחריות הפלילית, וכן לקטינים בגילאי 12- 18 , שאינם נמצאים בהליך פלילי.
המרכז שם לעצמו כמטרה לראות את הילד כמכלול, להתייחס לכל הגורמים ולכל המסגרות החברתיות בהן הוא נמצא- הפן המשפחתי, הקוגניטיבי, הרגשי, הפיזיולוגי, הנוירולוגי, החברתי והלימודי. כל זאת, כדי להבין את מצבו של הילד ומה הביא אותו לפגוע מינית באחר.

העבודה בתחום מושתתת על בניית תוכנית טיפולית המותאמת לצרכים של כל מטופל. הטיפול מתבצע באופן פרטני, קבוצתי, משפחתי, מודל משולב, קצר טווח, ארוך טווח ותוך שימוש בשיטות שונות, לפי צורכי המטופל כגון: טיפול באמנויות, טיפול באמצעות בעלי חיים, טיפול במשחק ועוד. 


פעילות המרכז:
קו לסיוע וייעוץ טלפוני, המאפשר לציבור הרחב לבחון בדיסקרטיות ובעזרת אנשים מקצוע ומתנדבים שהוכשרו בנושא, שאלות וסוגיות הקשורות להתנהגויות מיניות של ילדים. הקו פעיל ימי א' עד ד' בין השעות 10:00 עד 16:00. 03-6477898

תוכניות הסברה וקידום מודעות (הרצאות וסדנאות) לקהלי יעד שונים- הורים, אנשי חינוך, אנשי טיפול, צוותים בפנימיות ולילדים עצמם. בין היתר, אנו מעבירים סדנאות בנושא של מיניות בריאה בקרב ילדים, כאשר המוקד הוא על ההיבטים הרגשיים וההתנהגותיים של התפתחות המינית, כמו גם, על מקומם של ההורים בתהליך זה- איך להגיב, איך לאפשר להציב גבולות, איך לדבר עם ילדים על מין, איך לזהות "מתי זה נורמאלי ומתי לא" ועוד...

ייעוץ והכוונה לאנשי מקצוע, למוסדות, לארגונים ולשירותים שונים- מדובר בהדרכה נקודתית או מתמשכת וקבועה (בהתאם לצורך)

ריכוז, פיתוח והנחלת הידע בתחום של אלימות וניצול מיני.  

טיפול בפוגעים מינית:

 • הערכת סיכון וצרכים: לצורך הבנה מקצועית של צורכי הילד ובניית תוכנית טיפולית מתאימה. כל ילד שמגיע למרכז עובר הערכת סיכון וצרכים בטרם הוא מתחיל בתהליך טיפולי.
 • טיפול קבוצתי, פרטני ומשפחתי לילדים בעלי התנהגות מינית פוגעת ולבני משפחותיהם. במרכז ניתנים טיפולים קבוצתיים ופרטניים לילדים. כמן כן, הטיפול המשפחתי והדרכת הורים מהווים חלק חשוב ומשמעותי ביותר בתהליך שעובר הילד. האופציה הטובה ביותר היא לשלב את הטיפול המשפחתי במקביל לטיפול הפרטני או הקבוצתי שהילד מקבל.
 • הפעלת קבוצות טיפוליות של שירות מבחן לנוער וחסות הנוער (בעקבות זכיה במכרז) לנוער פוגע מינית בכל רחבי הארץ  
 • ​מרכזי הטיפול הם אזוריים. המרכז בתל אביב נותן שירות לאזור גוש דן והסביבה. סניף הצפון ממוקם בעפולה ונותן מענה לכל הצפון. סניף ייחודי בבני ברק לאוכלוסיה החרדית. ובשפרעם, סניף ייחודי לאוכלוסיה הערבית.  

טיפול בנפגעים:
 הטיפול בקטינים נפגעי תקיפה מינית החל כמיזם משותף של משרד הרווחה, ביטוח לאומי וקרן רש"י. במסגרת המיזם הוכשרו צוותי טיפול והוקמו מרכזים בפריסה ארצית. עלם מפעילה מרכז לטיפול בנפגעים ובני משפחותיהם באזור עפולה והעמקים  ובסניף בתל אביב לצד המרכז לטיפול הקטינים עם התנהגות מינית פוגעת. וכן מרכז בשפרעם המהווה מרכז אזורי ומספק טיפול לקטינים ובני משפחותיהם מהחברה הערבית. ושלוחות ביוקנעם ובית שאן.