מילון מושגים
03-6477898
לקבלת ייעוץ
סיוע זה אינו מהווה תחליף לטיפול נפשי או ייעוץ משפטי. מידע על מרכזים טיפוליים מופיע תחת קטגוריית אודות- סניפים.
המענה במייל הינו חסוי ואנונימי. יחד עם זאת במקרים הבאים, על פי חוק, לא נוכל להבטיח סודיות:
  • פגיעה מינית בידי אחראי על הקטין: הכוונה לאדם הנמצא בקשר כלשהו הגורם לקטין להיות תלוי בו, כמו: הורים, אחים גדולים, דודים. חוג, פנימייה, קייטנה, או כל מסגרת בה שוהים ילדים.
    האפשרי.
  • פגיעה מינית או הטרדה מינית בבית הספר או במסגרת חינוכית: פגיעה של ילד בילד במסגרת ביה"ס, 
  • אם נחשוב שאת/ה מתכוונ/ת לפגוע באופן חמור באדם אחר או לבצע פשע.
     
בכל המקרים הללו לא נוכל להבטיח סודיות אך נעשה הכל כדי להתחשב בך ובטובתך האישית. 
אם קראת ומקובל עליך מה שכתוב כאן – אפשר להיכנס ושלוח לנו מייל ואנu נענה בהקדם האפשרי.

 

מילון מושגיםמילון מושגים

(על פי א-ב)
אוננות - היא פעולה מינית עצמית, שבדרך כלל אין מעורבים בה בני זוג נוספים. האוננות מתבצעת על ידי גירוי איברי המין, שהם אזורים ארוגניים שנמצאים בהם עצבים רבים ורגישים; אצל הגבר באמצעות גירוי פיזי של הפין, ואצל האישה באמצעות גירוי אזור הפות, השד או הדגדגן. האוננות עשויה להסתיים באורגזמה ולהביא לחוויה גופנית עזה. מקובל להניח שרוב בני האדם אוננו בשלב כלשהו בחייהם, ושהאוננות היא חלק כמעט בלתי נמנע מתקופת גיל ההתבגרות, ותהליך הבשלתו המינית והנפשית של כל אדם.
אונס-החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לאיבר מין של אישה ללא הסכמתה החופשית. ניסיון אונס: ניסיון החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לאיבר המין של האישה ללא הסכמתה החופשית. אונס קבוצתי: אונס המתבצע בנוכחות יותר מתוקף אחד.
גיל אחריות פלילית - עפ"י חוק, קטין שביצע עבירה פלילית, בין הגילאים 12-17, יכול ויוגש נגדו כתב אישום, תוך שנה מיום בצוע העבירה, לבית המשפט לנוער. נעברה עבירה ע"י קטין לאחר שמלאו לו 17, ניתן להגיש נגדו כתב אישום לבית משפט לנוער, טרם גיל 18 או לבית משפט רגיל, שאינו לנוער, לאחר גיל 18. ניתן להרשיע קטין בדין רק לאחר הגשת תסקיר שרות מבחן בעניינו, אין להשית על קטין עונש מוות ואין חובה להטיל עונשי חובה או עונשי מינימום.
גיל הסכמה – במשפט פלילי, מדובר בגיל שבו האדם נחשב לבוגר לצורך הסכמה משפטית לקיום יחסי מין, עם בן או בת זוג. אדם המקיים יחסי מין עם בן או בת שגילם קטן מגיל ההסכמה (גילאי 14-18) מבצע עבירה פלילית שיכולה להיות בעילת קטינה, מעשה סדום, בעילה אסורה בהסכמה או מעשה מגונה.
גילוי עריות – קיום יחסי מין בין בני משפחה באופן המהווה הפרה של טאבו. הכוונה לקיום יחסי מין בין אב לילדיו, בין אם לילדיה, בין אחים, בין סבים לנכדיהם, וכו'.
הטרדה מינית – התנהגות שבאמצעותה אדם גורם אי נעימות על רקע מיני לאדם אחר. הטרדה מינית יכולה להיות חיכוך ומגע לא נעים, גהירה ודחיקה לפינה, לחץ בלתי רצוי לפעילות מינית, בדיחות סקסיסטיות, מכתבים ושיחות טלפוניות בעלות אופי מיני וכו'.
הרשעה - במשפט פלילי, הרשעה היא מונח משפטי המתאר מצב בו בית משפט מצא נאשם אשם במיוחס לו בכתב האישום, או בעבירה אחרת כפי שקבע בהכרעת הדין.
הפרעת קשב וריכוז – זוהי תופעה שכיחה  שבאה לידי ביטוי בילדות. זו תופעה שיכולה לבוא לידי ביטוי בתחומי חיים שונים כגון: למידה, עבודה, יחסים בין אישיים, וכו'. היא נובעת מהתפתחות פתולוגית של מערכת העצבים המרכזית ובאה לידי ביטוי בקשב וריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות.
מין בהסכמה – כאשר שני בני הזוג מבינים ומסכימים לקיים יחסי מין ביחד. יש לציין כי מבחינה חוקית גיל ההסכמה הוא גיל בו אדם נחשב לבוגר מבחינה משפטית על מנת לקיים יחסי מין עם בן/בת זוגו. אדם המקיים יחסי מין עם בן/בת זוג שגילם קטן מגיל ההסכמה מבצע עבירה פלילית. בישראל קיימים חוקים הנוגעים בדבר גיל ההסכמה בחוק העונשין (התשל"ז-1977), בעיקר תחת הסעיפים של  אינוס ( סעיף 345) בעילה אסורה בהסכמה )סעיף 346) ומעשה סדום )סעיף 347), כולם תחת סימן ה' לחוק העונשין. גיל ההסכמה ליחסי מין נע בין 14 ל-21 שנה, בהתאם לנסיבות. יחסי מין עם מי שטרם מלאו לו 14 שנה אסורים לחלוטין.
מעשה מגונה – עבירת מין לצורך גירוי, סיפוק או ביזוי מיני על ידי אחד אחר, הנעשה ללא הסכמה של אחד הצדדים. תחת כותרת מעשה מגונה יכולה להיחשב מנגיעה באיברים האינטימיים ועד לאוננות.
מעשי סדום - מעשה סדום הוא "החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם או החדרת איבר מין לפיו של אדם". לפי אותו סעיף, כאשר הדבר נעשה בקטין מתחת לגיל 16, או שלא בהסכמה, או תוך ניצול יחסי מרות, הדבר מהווה עבירה פלילית שעונשה בחוק הישראלי בין 3 ל-20 שנות מאסר, בכפוף לנסיבות האירוע.
פגיעה מינית- תקיפה מינית היא שם כולל לקשת רחבה של צעשים בעלי אופי מיני, הנעשים בניגוד לרצונו החופשי של אדם, ללא הסכמתו ושלא מבחירתו ו/ או לחילופין תוך ניצול חולשתו.
עו"ס לפי חוק הנוער טיפול והשגחה (פקידי סעד)- עו"ס לפי חוק הנוער טיפול והשגחה (פקיד סעד) הנו עובד סוציאלי שעבר הכשרה מיוחדת לשמש בתפקידו וממונה על ידי שר הרווחה
תפקידו של עו"ס לפי חוק הנוער טיפול והשגחה הוא לסייע לילדים ובני נוער בסיכון ולנקוט בכל הפעולות על מנת להגן על שלומם וביטחונם הפיזי והנפשי. עו"ס לפי חוק הנוער טיפול והשגחה נדרש להתערב ולפעול להגנתו של קטין הנקלע למצב של סכנה. כאשר נודע על קטין בסכנה, עובד סוציאלי משירותי הרווחה או עו"ס לפי חוק הנוער טיפול והשגחה יבדוק את מצבו של הקטין ואת יכולת ההורים או המשפחה לפתור את מצב המצוקה המיידי שנוצר. לאחר מכן יבחן עם המשפחה אפשרויות למניעת הישנות של מצבי סיכון בעתיד. שירותי הרווחה יציעו למשפחה סיוע מטעם הקהילה וכן השמה מחוץ לבית. העדיפות היא לאפשר סיוע המוסכם על הקטין ועל משפחתו על פני סיוע כפוי.
עיוותי חשיבה – הטיות חשיבתיות המביאות את האדם לפרש את המציאות בצורה שגויה.
קורבן – אדם הנפגע מהתנהגותו של אדם אחר.
קצין מבחן – עובד סוציאלי אשר קיבל מינוי ממשרד העבודה והרווחה ומטרת תפקידו לספק שירותי אבחון וטיפול לאוכלוסיה שעברה עבירות פליליות. עבודתו של קצין המבחן היא בסיוע לבית המשפט בבחינת ההיבטים האישיים והשיקומיים של עושה העבירה.
קטין – קטין הוא אדם שגילו קטן מ – 18 שנים.

# להגדרות המשפטיות המלאות לסוגי התקיפה המינית המצויים בחוק, ראו את חוק העונשין תשל"ז- 1977  (להכניס קישור לחוק העונשין)